Square D XB4BW36B5
SKU: CS1676914MPN: XB4BW36B5
Illuminated push button, Harmony XB4, metal, blue flush, 22mm, universal LED, plain lens, 1NO + 1NC, 24V AC DC




$119.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Harmony Blue Flush Complete Illuminated Pushbutton
- Mounting Diameter: 22mm* Type of Operator: Spring Return* Contacts Type and Composition: 1 NO + 1 NC* Type of Keylock: Ronis 200* Rated Insulation Voltage: 600V conforming to EN/IEC 60947-1
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Bulb Base | integral LED |
| Contact Operation | slow-break |
| Contacts Material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 1 NC |
| Contacts Usage | standard contacts |
| Current Consumption | 18 mA |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB4 |
| Fixing Collar Material | zamak |
| Head Type | standard |
| Light Source | protected LED |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Product Certifications | DNV# #LROS (Lloyds register of shipping)# #GL# #BV# #UL listed# #CSA |
| Product Or Component Type | illuminated push-button |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Signalling Type | steady |
| Signalling Type 1 | steady |
| Standards | EN/IEC 60947-5-5# #EN/IEC 60947-1# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-4# #UL 508# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-1# #JIS C8201-1 |
| Terminals Description Iso N 1 | (13-14)NO# #(21-22)NC |
Specifications
| SKU | CS1676914 |
|---|---|
| MPN | XB4BW36B5 |











