Square D XSAV01801
SKU: CS1653778MPN: XSAV01801
Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, 24...240VAC/DC, cable 2 m

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
- 10mm* 24-240VAC/DC* Cable 2m
Attributes
| Adjustable Frequency Range | 6-150 cyc/mn |
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Body Type | fixed |
| Cable Composition | 2 x 0.34 mm² |
| Detection Face | frontal |
| Detector Flush Mounting Acceptance | flush mountable |
| Device Application | rotation monitoring |
| Differential Travel | 3…15% of Fr |
| Discrete Output Function | 1 NC |
| Enclosure Material | nickel plated brass |
| Front Material | PPS |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Material | metal |
| Operating Zone | 0-8 mm |
| Output Circuit Type | AC/DC |
| Product Certifications | CCC# #UL# #CSA |
| Product Or Component Type | sensor |
| Range Of Product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
| Repeat Accuracy | 3% of Sr |
| Repeat Accuracy 1 | 3% of Sr |
| Sensing Range | > 8…15 mm |
| Sensor Design | cylindrical M30 |
| Sensor Name | XSA |
| Sensor Type | inductive proximity sensor |
| Series Name | Application |
| Size | 81 mm |
| Thread Type | M30 x 1.5 |
| Type Of Output Signal | discrete |
| Wire Insulation Material | PvR |
| Wiring Technique | 2-wire |
Specifications
| SKU | CS1653778 |
|---|---|
| MPN | XSAV01801 |









