Square D ZB4BD57
SKU: CS1679722MPN: ZB4BD57
Head for selector switch, Harmony XB4, black metal, black, 22mm, 3 positions, sping return to center

Contact us for pricing and availability
Product Details
Black selector switch head, 22 Dia, 3-position spring return
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | black metal |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB4 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Position Information | 3 positions ± 45° |
| Product Certifications | GL# #CSA# #LROS (Lloyds register of shipping)# #DNV# #UL listed# #BV |
| Product Or Component Type | head for selector switch |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-5# #EN/IEC 60947-5-1# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-5-4# #UL 508# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1679722 |
|---|---|
| MPN | ZB4BD57 |











