Eaton DPCK3100AW
SKU: CS4851504MPN: DPCK3100AWUPC/EAN: 782114106013
Eaton definite purpose contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Definite Purpose 1500 Volt Air Break Contactor, DPCK, Three-pole, 100A, 100A IFL, 100A to 600V RL, 110/120 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Coil | 120 Vac |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Inductive Full Load | 100 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 100 A, 600 V |
| Type | DPCK |
Specifications
| SKU | CS4851504 |
|---|---|
| MPN | DPCK3100AW |
| UPC/EAN | 782114106013 |





