Eaton DPCK3035WW
SKU: CS4851503MPN: DPCK3035WWUPC/EAN: 786678256689
Eaton definite purpose contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Definite Purpose 1500 Volt Air Break Contactor, DPCK, Three-pole, 35A, 35A IFL, 35A to 600V RL, 208/240 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 35A |
| Coil | 240 Vac |
| Coil Voltage | 208-240 Vac, 50-60 Hz |
| Inductive Full Load | 35 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 35 A, 600 V |
| Type | DPCK |
Specifications
| SKU | CS4851503 |
|---|---|
| MPN | DPCK3035WW |
| UPC/EAN | 786678256689 |



