Eaton DPCK3035AW
SKU: CS4851501MPN: DPCK3035AWUPC/EAN: 786678256665
Eaton definite purpose contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Definite Purpose 1500 Volt Air Break Contactor, DPCK, 3-pole, 35A, 35A IFL, 35A to 600V RL, 110/120 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 35A |
| Coil | 120 Vac |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Inductive Full Load | 35 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 35 A, 600 V |
| Type | DPCK |
Specifications
| SKU | CS4851501 |
|---|---|
| MPN | DPCK3035AW |
| UPC/EAN | 786678256665 |





