Eaton C25DNK3401R
SKU: CS4845361MPN: C25DNK3401RUPC/EAN: 786676036627
Eaton definite purpose contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, 40A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, 50A, Box lugs
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 110-120 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (hex socket Allen head setscrew) |
| Type | non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845361 |
|---|---|
| MPN | C25DNK3401R |
| UPC/EAN | 786676036627 |





