Eaton C25FNE275A
SKU: CS4845715MPN: C25FNE275AUPC/EAN: 786676040099
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Definite Purpose Control Contactor, Non-reversing, Two-pole, 75A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, Box lugs (posidrive setscrew), 75A IFL, 90A RL
Attributes
| Amperage Rating | 75A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 60-75 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 75 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 90 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845715 |
|---|---|
| MPN | C25FNE275A |
| UPC/EAN | 786676040099 |



