Square D XS4P12AB110
SKU: CS4814106MPN: XS4P12AB110
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M12, L50mm, PBT, Sn4mm, 24...48 VDC, cable 2 m
Contact us for pricing and availability
Product Details
INDUCTIVE SENSOR XS4 M12
- Material : Plastic
- Type of output signal : Analogue
- Wiring technique : 3-wire
- Nominal sensing distance : 4 mm
- Discrete output function : 1 NC
- Output circuit type : DC
- Analogue output range : 0...10 V
- Electrical connection : Cable
- Cable length : 2 m
- Rated supply voltage : 24...48 V DC
- IP degree of protection : IP67 conforming to IEC 60529
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Analogue Output Range | 0…10 V |
| Body Type | fixed |
| Cable Composition | 3 x 0.34 mm² |
| Detection Face | frontal |
| Detector Flush Mounting Acceptance | non flush mountable |
| Discrete Output Function | 1 NC |
| Electrical Circuit Type | analog output |
| Enclosure Material | PBT |
| Front Material | PBT |
| Linearity Error | ± 2 mA |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Material | plastic |
| Maximum Output Current Drift | 0.10000000149012 |
| Operating Zone | 0.4-4 mm |
| Output Circuit Type | DC |
| Product Certifications | CSA# #CCC# #UL |
| Range Of Product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
| Repeat Accuracy | <= 3% of Sr |
| Repeat Accuracy 1 | <= 3% of Sr |
| Sensor Design | cylindrical M12 |
| Sensor Name | XS4 |
| Sensor Type | inductive proximity sensor |
| Series Name | Application |
| Size | 54 mm |
| Thread Type | M12 x 1 |
| Type Of Output Signal | analogue |
| Wire Insulation Material | PvR |
| Wiring Technique | 3-wire |
Specifications
| SKU | CS4814106 |
|---|---|
| MPN | XS4P12AB110 |









