Eaton E65PS
SKU: CS4873772MPN: E65PSUPC/EAN: 782113388212
Eaton E65 series miniature sensor power unit

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E65 Series Sensor Power Unit With Auxilliary Relay, Plastic enclosure
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | AC: L1 switched DC: NPN open collector |
| Contact Rating | 200 mA DC NPN / 200 mA AC 3 - Wire |
| Enclosure Material | Cable jacket: PVC Body: cycoloy Lens: polycarbonate |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13, IP68, IP69K |
| Input Voltage | 18-264 Vac, 18-50 Vdc |
| Led Indicator | Output status: red Power on: green Marginal gain: orange |
| Maximum Ac Current | 200 mA |
| Maximum Dc Current | 200 mA |
| Operating Mode | Background suppression |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Back ground suppression |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS4873772 |
|---|---|
| MPN | E65PS |
| UPC/EAN | 782113388212 |



