ACI DT2630AE-18
SKU: CS6287074MPN: DT2630AE-18Alternate Part #: 131031
Wireless, Temp, Duct, 18”, NEMA 4X Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Enclosure NEMA 4X
Insertion Length 18”
Product Family Specifications
Accuracy +/- 1ºF (+/- 0.555ºC) 12 bit resolution
Battery Life 2-3 years typical
Probe Length 4”, 6”, 8”, 12” \& 18”
Data Protocol IEEE 802.15.4-2003/2006
Input Voltage Battery; 1 (Duracell DL123A), Lithium 3V 1400mAh 45 mA maximum
Probe Diameter 0.25” (6.35 mm)
Probe Material 304 Stainless Steel
Data Transmission 75 seconds (default) | 300 seconds (optional)
Operating RH Range 5 to 65%, Non-condensing
Product Dimensions Standard: (L) 5.77” (146.56 mm) x (W) 3.19” (81.03 mm) x (H) 1.88” (47.75 mm) NEMA 4X: (L) 4.52” (114.81 mm) x (W) 3.54” (89.92 mm) x (H) 2.16” (54.86 mm)
RF Characteristics 900 MHz, Operating Frequency 10 channels between 902 – 928 MHz Transmitter Power: 11 dBm | Receiver Sensitivity: -11 dBm
Storage Temperature Range Temperature: 0 to 176ºF (-17 to 80ºC) | Humidity: 5 to 65%, Non-condensing