Eaton 10370H1
SKU: CS583735MPN: 10370H1UPC/EAN: 782113206950
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size A, Inrush 1.83A/Sealed 0.34A current, Wall mount, Pull type, 110V
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush 1.83A/Sealed 0.34A |
| Magnetic Force Against Gravity | 0.55 lbs at 100% voltage, 0.33 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 0.72 lbs at 100% voltage, 0.50 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 0.90 lbs at 100% voltage, 0.68 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Wall |
| Operation | Pull type |
| Size | A |
| Voltage Rating | 110 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS583735 |
|---|---|
| MPN | 10370H1 |
| UPC/EAN | 782113206950 |
