Eaton 10370H611
SKU: CS5018236MPN: 10370H611UPC/EAN: 782113236360
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size A, Inrush .92A/Sealed .17A current, Wall mount, Pull type, 220A, With conduit box
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush .92A/Sealed .17A |
| Magnetic Force Against Gravity | 0.55 lbs at 100% voltage, 0.33 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 0.72 lbs at 100% voltage, 0.50 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 0.90 lbs at 100% voltage, 0.68 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Wall |
| Operation | Pull type |
| Size | A |
| Special Features | With conduit box |
| Voltage Rating | 220 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018236 |
|---|---|
| MPN | 10370H611 |
| UPC/EAN | 782113236360 |
