Eaton 10370H3
SKU: CS5018224MPN: 10370H3UPC/EAN: 782113206974
Eaton industrial duty solenoid





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton industrial duty solenoid, Continuous Duty AC Solenoid, 60 Hz, Size A, Inrush .45A/Sealed .08A current, Wall mount, Pull type, 440V
Attributes
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Current Range | Inrush .45A/Sealed .08A |
| Magnetic Force Against Gravity | 0.55 lbs at 100% voltage, 0.33 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force Horizontal | 0.72 lbs at 100% voltage, 0.50 lbs at 85% voltage |
| Magnetic Force With Gravity | 0.90 lbs at 100% voltage, 0.68 lbs at 85% voltage |
| Mounting | Wall |
| Operation | Pull type |
| Size | A |
| Voltage Rating | 440 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018224 |
|---|---|
| MPN | 10370H3 |
| UPC/EAN | 782113206974 |
