Eaton V43M47T7716Q
SKU: CS5482798MPN: V43M47T7716QUPC/EAN: 786680330858
Eaton General purpose ventilated transformer
$81,409.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, 150°C Rise 220°C, 750 kVA, Floor mnt, 3-phase, PV: 416V delta, SV: 480Y/277V, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, Q Series
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Frame | Case F |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220C |
| Kva Rating | 750 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 2FCAN, 4 FCBN @ 2.5% ea. |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | RH7 |
Specifications
| SKU | CS5482798 |
|---|---|
| MPN | V43M47T7716Q |
| UPC/EAN | 786680330858 |


