Eaton X48M47T4916THR
SKU: CS5012354MPN: X48M47T4916THRAlternate Part #: X49DA031UPC/EAN: 786680241390
Eaton General purpose ventilated transformer

$38,599.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General Purpose Ventilated Harmonic Mitigating Transformer, AL windings, DOE 2016, 3PH , PV 480Y, SV 480Y/277, 150 kVA, 150C rise, 220C, NEMA 2 FR943, B48MD28, -30 phase shift
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Phase Shift | -30 ° |
| Primary Voltage | 480Y V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | B48MD28 |
Specifications
| SKU | CS5012354 |
|---|---|
| MPN | X48M47T4916THR |
| Alternate Part # | X49DA031 |
| UPC/EAN | 786680241390 |


