Eaton V48M22T7716Q
SKU: CS5482799MPN: V48M22T7716QUPC/EAN: 786680328671
Eaton General purpose ventilated transformer




$81,409.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, 150°C Rise 220°C, 750 kVA, Floor mnt, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 240V DELTA/120V MID TAP, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, Q Series
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Frame | Case F |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220C |
| Kva Rating | 750 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Sound Level | 64 dB |
| Special Features | Secondary winding: 240 V Delta with 120 V lighting tap in one phase |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | RH7 |
Specifications
| SKU | CS5482799 |
|---|---|
| MPN | V48M22T7716Q |
| UPC/EAN | 786680328671 |

