Eaton V48M47T7716
SKU: CS4995675MPN: V48M47T7716UPC/EAN: 786680247798
Eaton General purpose ventilated transformer




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, AL windings, DOE 2016, NEMA 2, 220°C, 750 kVA, Floor mnt, 3-phase, PV: 480V delta, SV: 480Y/277, NEMA ST-20, 2 at +2.5%, 4 at -2.5%, 150°C, 750 kVA, Not Required
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | DH7 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 225 °C |
| Kva Rating | 750 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated dry-type transformer |
| Volt Ampere Rating | 750 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-480Y/277 Vac |
| Voltage Rating Uom | KVA |
| Weathershield | Not required |
Specifications
| SKU | CS4995675 |
|---|---|
| MPN | V48M47T7716 |
| UPC/EAN | 786680247798 |

