Eaton V48M51T7716Q
SKU: CS5482804MPN: V48M51T7716QUPC/EAN: 786689728656
Eaton General purpose ventilated transformer
$81,409.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, Three-phase, PV: 480V Delta, SV: 416Y/240V, 150°C, 750 kVA, Al windings, Q series
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frame | Case F |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220C |
| Kva Rating | 750 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 416Y/240 V |
| Tap Size | 2FCAN AT 2.5% ; 4 FCBN AT 2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | RH7 |
Specifications
| SKU | CS5482804 |
|---|---|
| MPN | V48M51T7716Q |
| UPC/EAN | 786689728656 |
