Eaton V29N47T7716Q
SKU: CS4994635MPN: V29N47T7716QUPC/EAN: 786680236150
Eaton General purpose ventilated transformer




$87,002.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
750 kVA DOE 2016 Efficient General Purpose Ventd Transformer PV 208V Delta, 480Y/277, 150C rise, Aluminum windings, NEMA 1, Q
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frame | GPF |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 750 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 750 kVA |
Specifications
| SKU | CS4994635 |
|---|---|
| MPN | V29N47T7716Q |
| UPC/EAN | 786680236150 |
