Eaton EHD1255A3K00010000
SKU: CS5480839MPN: EHD1255A3K00010000Alternate Part #: 3-4777-50195AUPC/EAN: 786689161033
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 125A, 125 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Non-bypass light kit (power on fault) run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480839 |
|---|---|
| MPN | EHD1255A3K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50195A |
| UPC/EAN | 786689161033 |