Eaton EHD1255A3K0001A000
SKU: CS5480838MPN: EHD1255A3K0001A000Alternate Part #: 3-4777-50196AUPC/EAN: 786689161040
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 125A, 125 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | fault) run Non-bypass light kit (power on Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480838 |
|---|---|
| MPN | EHD1255A3K0001A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50196A |
| UPC/EAN | 786689161040 |