Eaton EHD0995A3K00010000
SKU: CS5480796MPN: EHD0995A3K00010000Alternate Part #: 3-4777-50187AUPC/EAN: 786689159245
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 99A, 100 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 99A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | run fault) Non-bypass light kit (power on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480796 |
|---|---|
| MPN | EHD0995A3K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50187A |
| UPC/EAN | 786689159245 |