Eaton EHD1255A3K0000A000
SKU: CS5480836MPN: EHD1255A3K0000A000Alternate Part #: 3-4777-50194AUPC/EAN: 786689161026
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 125A, 125 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR space heater
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480836 |
|---|---|
| MPN | EHD1255A3K0000A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50194A |
| UPC/EAN | 786689161026 |
