Eaton EHD1255A2K00000000
SKU: CS5480834MPN: EHD1255A2K00000000Alternate Part #: 3-4777-50191AUPC/EAN: 786689160845
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 125A, 125 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 125A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 125 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480834 |
|---|---|
| MPN | EHD1255A2K00000000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50191A |
| UPC/EAN | 786689160845 |