Eaton EHD1445A3K00010000
SKU: CS5480872MPN: EHD1445A3K00010000Alternate Part #: 3-4777-50203AUPC/EAN: 786689159269
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 144A, 150 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | fault) run Non-bypass light kit (power on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480872 |
|---|---|
| MPN | EHD1445A3K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50203A |
| UPC/EAN | 786689159269 |
