Eaton EHD0995A1K00000000
SKU: CS5480789MPN: EHD0995A1K00000000Alternate Part #: 3-4777-50181AUPC/EAN: 786689159030
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 99A, 100 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 99A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 100 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480789 |
|---|---|
| MPN | EHD0995A1K00000000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50181A |
| UPC/EAN | 786689159030 |
