Eaton EHD0995A2K00010000
SKU: CS5480792MPN: EHD0995A2K00010000Alternate Part #: 3-4777-50184AUPC/EAN: 786689159214
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 99A, 100 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 99A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | run Non-bypass light kit (power on fault) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480792 |
|---|---|
| MPN | EHD0995A2K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50184A |
| UPC/EAN | 786689159214 |