Eaton EHB6D61A3JV002A000
SKU: CS5478752MPN: EHB6D61A3JV002A000Alternate Part #: 3-4774-10236AUPC/EAN: 786689121730
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478752 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JV002A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10236A |
| UPC/EAN | 786689121730 |

