Eaton EHB3D04A3JV0E2A000
SKU: CS5476750MPN: EHB3D04A3JV0E2A000Alternate Part #: 3-4774-40096AUPC/EAN: 786689096441
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (On Manual bypass switch VFD Run Space heater Bypass Run) Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476750 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JV0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40096A |
| UPC/EAN | 786689096441 |


