Eaton EHB6D61A3JU0E2A000
SKU: CS5478724MPN: EHB6D61A3JU0E2A000Alternate Part #: 3-4774-10224AUPC/EAN: 786689119430
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD Run Bypass light kit (On Bypass Run) Manual bypass switch Fault Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478724 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10224A |
| UPC/EAN | 786689119430 |
