Eaton EHB6D61A3JS0E2A000
SKU: CS5478700MPN: EHB6D61A3JS0E2A000Alternate Part #: 3-4774-10200AUPC/EAN: 786689121525
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass Run) Fault Space heater Bypass light kit (On VFD Run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478700 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10200A |
| UPC/EAN | 786689121525 |

