Eaton EHB6D61A3JV0E2A000
SKU: CS5478740MPN: EHB6D61A3JV0E2A000Alternate Part #: 3-4774-10240AUPC/EAN: 786689121778
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Space heater VFD Run Fault Bypass Run) Bypass light kit (On |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478740 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JV0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10240A |
| UPC/EAN | 786689121778 |

