Eaton EHB6D61A3JV0G2A000
SKU: CS5478748MPN: EHB6D61A3JV0G2A000Alternate Part #: 3-4774-10248AUPC/EAN: 786689119096
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts bypass run) VFD run fault Bypass light kit (on Manual bypass switch Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478748 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JV0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10248A |
| UPC/EAN | 786689119096 |

