Eaton EHB6D61A3JV0F20000
SKU: CS5478745MPN: EHB6D61A3JV0F20000Alternate Part #: 3-4774-10243AUPC/EAN: 786689121945
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478745 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JV0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10243A |
| UPC/EAN | 786689121945 |
