Eaton EHB6D61A2JV0E20000
SKU: CS5478671MPN: EHB6D61A2JV0E20000Alternate Part #: 3-4774-10168AUPC/EAN: 786689120344
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch bypass run) fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478671 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A2JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10168A |
| UPC/EAN | 786689120344 |

