Eaton EHB6D61A2JV0F20000
SKU: CS5478673MPN: EHB6D61A2JV0F20000Alternate Part #: 3-4774-10170AUPC/EAN: 786689120368
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478673 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A2JV0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10170A |
| UPC/EAN | 786689120368 |

