Eaton EHB3024A3KS002A000
SKU: CS5477194MPN: EHB3024A3KS002A000Alternate Part #: 3-4779-40220AUPC/EAN: 786689090234
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 302A, 250 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 302A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477194 |
|---|---|
| MPN | EHB3024A3KS002A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40220A |
| UPC/EAN | 786689090234 |
