Eaton EHB2425A3KT0E2A000
SKU: CS5476490MPN: EHB2425A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4779-50236AUPC/EAN: 786689090531
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Bypass light kit (On VFD Run Fault Bypass Run) Manual bypass switch Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476490 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50236A |
| UPC/EAN | 786689090531 |
