Eaton EHB2482A3KS0G2A000
SKU: CS5476536MPN: EHB2482A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-20184AUPC/EAN: 786689089566
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 248A, 100 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 248A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on Manual bypass switch fault Auxiliary contacts Space heater bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476536 |
|---|---|
| MPN | EHB2482A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20184A |
| UPC/EAN | 786689089566 |

