Eaton EHB2482A3KS0G20000
SKU: CS5476537MPN: EHB2482A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-20183AUPC/EAN: 786689089405
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 248A, 100 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 248A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476537 |
|---|---|
| MPN | EHB2482A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20183A |
| UPC/EAN | 786689089405 |
