Eaton EHB2482A3KS0F2A000
SKU: CS5476532MPN: EHB2482A3KS0F2A000Alternate Part #: 3-4779-20180AUPC/EAN: 786689089375
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 248A, 100 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 248A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476532 |
|---|---|
| MPN | EHB2482A3KS0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20180A |
| UPC/EAN | 786689089375 |
