Eaton EHB2482A3KS0E2A000
SKU: CS5476528MPN: EHB2482A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4779-20176AUPC/EAN: 786689089191
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 248A, 100 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 248A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Bypass light kit (On Manual bypass switch Space heater Bypass Run) VFD Run Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476528 |
|---|---|
| MPN | EHB2482A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20176A |
| UPC/EAN | 786689089191 |

