Eaton EHB1244A3KT0G2A000
SKU: CS5475804MPN: EHB1244A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-40048AUPC/EAN: 786689071363
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 124A, 100 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Space heater VFD run fault Manual bypass switch Auxiliary contacts bypass run) Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475804 |
|---|---|
| MPN | EHB1244A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40048A |
| UPC/EAN | 786689071363 |
