Eaton EHB1244A3KT0G20000
SKU: CS5475805MPN: EHB1244A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-40047AUPC/EAN: 786689071356
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 124A, 100 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | bypass run) fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475805 |
|---|---|
| MPN | EHB1244A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40047A |
| UPC/EAN | 786689071356 |
