Eaton EHB1244A3KS0G2A000
SKU: CS5475793MPN: EHB1244A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-40040AUPC/EAN: 786689070984
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 124A, 100 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch Auxiliary contacts Space heater VFD run fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475793 |
|---|---|
| MPN | EHB1244A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40040A |
| UPC/EAN | 786689070984 |