Schneider Electric RENF22R2MMW
SKU: CS5343555MPN: RENF22R2MMW
multifunction relay, Harmony Timer Relays, 8A, 2CO, 0.05s to 999h asymmetrical on delay and off delay 24 to 240V AC DC

Contact us for pricing and availability
Product Details
This modular timing relay is ideal for providing timing control in automation systems such as automatic door opening, alarm, lighting in toilets and car park barriers. It has one of market slimmest form-factors, allowing for a flexible and easy installation on DIN rail, using the same space as any modular 1-pole DIN device. It also offers a sealable cover, simple and precise settings with rotary trimmers.
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -20-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -20-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Device Short Name | RENF22 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive# #2014/53/EU - radio equipment directive# #2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Discrete Output Type | relay |
| Housing Material | self-extinguishing |
| Immunity To Microbreaks | 10 ms |
| Input Voltage | <= 2.4 V |
| Maximum Delay Response | 100 ms |
| Maximum Operating Frequency | 13.56 MHz |
| Maximum Switching Current | 0.333 |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Mounting Position | any position |
| Nominal Output Current | 0.333 |
| Nominal Power | 0.0002 mW |
| Operating Distance | 10 mm |
| Operating System | Android |
| Product Certifications | CE# #CSA# #KC# #UL# #CCC# #EAC# #DNV-GL |
| Product Compatibility | NFC enabled mobile device |
| Product Or Component Type | multifunction relay |
| Range Of Product | Harmony Timer Relays |
| Response Time | 2 s |
| Software Version | V4.4 and above |
| Standards | EN 61000-6-1# #EN 61000-6-2# #EN 61000-6-4# #EN 61812-1# #EN 61000-6-3 |
| Switching Capacity In Va | 2000 VA |
| Temperature Drift | ± 0.05 %/°C |
| Time Delay Range | 0.1 s…999 h |
| Time Delay Type | power on-delay# #on-delay and off-delay# #pulse delay# #asymmetrical on-delay and off-delay# #interval# #off-delay# #symmetrical flashing# #safe-guard# #star-delta# #asymmetrical flashing# #bistable |
| Time Delay Type 1 | power on-delay# #on-delay and off-delay# #pulse delay# #asymmetrical on-delay and off-delay# #interval# #off-delay# #symmetrical flashing# #safe-guard# #star-delta# #asymmetrical flashing# #bistable |
| Voltage Drift | ± 0.2 %/V |
| Voltage Range | 0.85…1.1 Un |
Specifications
| SKU | CS5343555 |
|---|---|
| MPN | RENF22R2MMW |







