Eaton 500TPHSR631W
SKU: CS5024185MPN: 500TPHSR631WAlternate Part #: A6-3007XWUPC/EAN: 786685992495
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$33,475.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 480A, 500 kVAR, 10 x 50 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 3R enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 480A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 500 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 10 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5024185 |
|---|---|
| MPN | 500TPHSR631W |
| Alternate Part # | A6-3007XW |
| UPC/EAN | 786685992495 |
