Eaton 1100TPHSR431W
SKU: CS5018330MPN: 1100TPHSR431WAlternate Part #: A6-2017XWUPC/EAN: 786685992747
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$70,829.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 1323A, 1100 kVAR, 11 x 100 step, 480V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, KK sized NEMA 3R enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 1323A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 1100 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 11 x 100 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018330 |
|---|---|
| MPN | 1100TPHSR431W |
| Alternate Part # | A6-2017XW |
| UPC/EAN | 786685992747 |
