Eaton 600TPHSR631MW
SKU: CS5025105MPN: 600TPHSR631MWAlternate Part #: A6-3009XMWUPC/EAN: 786685993027
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$44,026.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 576A, 600 kVAR, 12 x 50 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 3R enclosure, Fused, Low voltage applications, with Integrated main breaker
Attributes
| Amperage Rating | 576A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 600 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Integrated main breaker |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 12 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025105 |
|---|---|
| MPN | 600TPHSR631MW |
| Alternate Part # | A6-3009XMW |
| UPC/EAN | 786685993027 |
